logo

28 Ağustos 2013

FKB TIKIR TIKIR PARA ÖDÜYOR

FKB TIKIR TIKIR PARA ÖDÜYOR

Sıkıntılı dönemi atlatan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği piyasaya güçlü bir giriş yaptı. Akçaabat ilçesi Derecik Beldesi Fiskobirlik Müdürü Engin Şahin bir günde yaklaşık 15 ton fındık alımı yaptıklarını belirtti.

“Güçlü bir şekilde piyasaya girdik. Artık fındık üreticisi ezilmeyecek. Biz üreticimizin her zaman yanındayız” dedi. Şahin yaptığı açıklamada bu yıldan itibaren güçlü şekilde piyasada fındık alımı yaptıklarını anlattı. Şahin’in açıklamaları şu şekilde, “Fiskobirlik ciddi ciddi alım yapıyor. Bu çıkışı gören tüccarlar seçilmemiş fındığı kamyonla evden alıyorlar. Bu yıl fındık rekoltesinin beklenenin çok altında olduğunu söyleyen Şahin, “Dolayısıyla ilerleyen günlerde fındık fiyatının yükselmesi bekleniyor. Piyasa şuan tam oturmuş değil. Derecik fındığı Giresun fındığının kalitesine yakın olduğu için fiyatlar hemen hemen aynı.”

Emanete bırakacaklara uyarı

Emanete fındık bırakılmaması gerektiği söyleyen Şahin, bırakacaklar içinde şu uyarılarda bulundu, “Genelde yurt dışından gelenlerin burada fazla vakti olmadığından ve çalınma riskini göze almadığından fiyatın yükseleceğini düşündükleri için tüccara emanete bırakıyor. Fiskobirlik’te emanet alıyor, buraya bıraksınlar. Fiskobirlik’te emanet riski sıfır. FKB’ye emanete bıraktığınız fiyat neyse piyasa düşsün veya çıksın o fiyattan alacağınızın garantisini veriyoruz ayrıca çıkarsa da yüksek fiyattan fındık ücretlerini alabilecekler. Tüccar ise o zamanki piyasa neyse ona göre fındık fiyatını belirliyor. Fındık paranızı daha düşük veya daha yüksek alabiliyorsunuz.”

Piyasanın üstünde alıyoruz

İnsanlarımızın kafasında eski borçlardan dolayı güvensizlik var diyen Şahin, “Fiskobirlik o paraları ödemek için elinden geldiğince var gücüyle çalışıyor. Bu sene fındığı piyasanın üzerinde alıyor, parayı peşin veriyor. Eskisine de para verelim diyor. Üretici fındığı verdikten 1 saat sonra parasını bankadan çekebiliyor.

Üreticilerin bizi tercih etmesi onların menfaatine. Kendi fındığını başkasına kullandırmasınlar. Biz tüccarın aldığı fiyatın üstünde alıyoruz. Üreticiye bu sene teslim ettiği fındığın %20’sini bedel olarak eski fındıktan ödüyoruz. Üreticide Fiskobirlik’in canlanması için elinden geleni yapıyor” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ